Program Rozwoju Przedsiębiorczości

Ramy realizacji polityk finansowanych ze środków unijnych określa dokument strategiczny dla Unii Europejskiej „Strategia Europa 2020”. Motywem przewodnim przyszłej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 stają się kwestie gospodarcze. Autorzy dostrzegają konieczność przeformułowania polityk europejskich w związku z kryzysem, który odsłonił strukturalne słabości europejskiej gospodarki. Interwencje finansowane ze środków UE będą koncentrować się zatem wokół trzech wzajemnie ze sobą powiązanych priorytetów1 :

  • rozwój inteligentny: rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji;
  • rozwój zrównoważony: wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej;
  • rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu: wspieranie gospodarki o wysokim poziomie zatrudnienia, zapewniającej spójność społeczną i terytorialną

W ślad za dokumentem europejskim filozofia, zakładająca konieczność koncentracji na obszarach tematycznych powiązanych z gospodarką, znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentach określających wizję rozwoju na szczeblu krajowym oraz regionalnym.

Filozofię taką przyjmuje także „Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020”, określając je jako region, który ma być zielony, otwarty, dostępny oraz przedsiębiorczy.

Wątek przedsiębiorczości podejmuje również nowa „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2020”, czyniąc z niego oś działań na rzecz wzrostu i konkurencyjności gospodarczej. Strategia identyfikuje 5 celów strategicznych, wokół których mają się koncentrować działania i zadania realizacyjne w perspektywie czasowej do roku 2020. Struktura celów wyróżnia dwa cele wertykalne i trzy cele horyzontalne, stanowiące podstawę do realizacji celów wertykalnych. Pierwszym i najważniejszym celem strategicznym jest wzrost konkurencyjności gospodarczej. Cel ten ma być realizowany przez następujące cele operacyjne:

  1. wzrost innowacyjności gospodarki;
  2. poprawę infrastruktury technicznej dla celów gospodarczych;
  3. wzrost znaczenia przemysłów kreatywnych w rozwoju gospodarczym;
  4. wzrost przedsiębiorczości;
  5. wsparcie sektorów kluczowych dla miasta

Celem operacyjnym zawierającym najszerszy katalog kierunków działań jest cel dotyczący wzrostu przedsiębiorczości, mający fundamentalne znaczenie dla realizacji celu strategicznego. Wyrazem troski władz miasta o kompleksowe i skoordynowane wdrożenie działań w celu osią- gnięcia wzrostu konkurencyjności jest opracowanie dokumentu sektorowego o charakterze wykonawczym, który w ślad za celami i kierunkami działań wytyczonymi w strategii będzie formułował szczegółowe i konkretne zadania realizacyjne.

Dokumentem tym będzie „Program Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach na lata 2014-2020”

Rozwój-Przedsiebiorczosci